LETENKA

Prvním krokem, alfou a omegou, je nákup letenky. Ideální je vytipovat pár destinací a sledovat weby s akčními letenkami. Mé oblíbené jsou Cestujlevne.com a Akcniletenky.com.

Tyto a podobné weby informují zpravidla o dvou typech levných letenek. Prvním typem jsou slevové akce aerolinek a druhým jsou chybně nastavené ceny. Nevýhodou prvního je většinou omezené množství termínů a míst, nevýhodou druhého velmi omezená doba prodeje, než je chyba opravena. V obou případech je tedy nutné reagovat okamžitě, ideálně do pár hodin od zveřejnění. V prvním případě to znamená alespoň rezervaci, ve druhém je nezbytné zaplatit ihned kartou online.

Před nákupem stačí zkontrolovat dvě věci:

  1. Vízovou povinnost na stránkách ministerstva (vlevo vybrat stát a téma cestování) a aktuální bezpečností situaci (kromě českého MZV doporučuji třeba přehledné australské)
  2. Počasí – aneb ne všude mají léto v létě

Vřele doporučuji zjistit si, kdy je ve vybrané destinaci tzv. shoulder season. Hlavní sezóna sice nabízí skvostné počasí, ale taky se vyznačuje vysokými cenami,  nedostatkem ubytování na poslední chvíli a záplavou turistů. Mimo sezónu je naopak špatné počasí. Shoulder season je krátké mezidobí, kdy turisté už odjeli, ceny významně spadly a počasí ještě s nějakými drobnými výkyvy drží. Pokud jen trochu můžu, směřuju svou cestu vždy do tohoto období.

 

PLÁNOVÁNÍ

Planovani

S letenkou v kapse už se můžete vrhnout do plánování. Kvalitní informace o dané zemi v kostce nabízí třeba Hedvábná stezka. Lepší je ale udělat si radost a koupit si průvodce od Lonely Planet. Na webu mají průvodce v angličtině (po zadání kódu SUBSCRIBE30 je sleva 30%), české verze jsou k dostání např. u Svojtky.

Lonely Planet je bezkonkurenční zdroj informací pro cestovatele – batůžkáře. Tedy pokud máte v plánu s batohem na zádech poznat co největší kus země, do které míříte. Většinou si na základě informací v průvodci udělám hrubou představu, co chci (a reálně stihnu) navštívit. Konkrétní věci jako ubytování a přesuny vlakem/autobusem stačí řešit až na místě.

  TIPY & TRIKY

Pár základních tipů k plánování:

  1. Projeďte si na začátku průvodce top 30 míst v dané zemi a nakreslete si je do mapy. Z toho jde většinou naplánovat smysluplný okruh. Okruh je velmi žádoucí, pokuste se vyhnout cestě „tam a zase zpátky“.
  2. Pokud si s mapou a časovým odhadem nevěříte, Lonely Planet obsahuje návrhy okruhu podle vašich časových možností. Pokud nejste vyloženě lenoši, klidně si časový odhad Lonely Planetu vydělte dvěma.
  3. V drtivé většině případů doletíte do hlavního města. Ještě ten den z něj odjeďte na plánovaný okruh! Stejně se sem budete vracet na konci s časovým předstihem alespoň jednoho dne před odletem, takže nemá smysl se tu zdržovat hned ze začátku.
  4. Pokud si uděláte plán den po dni, zpravidla vám nevyjde. Ubytování tedy před odletem bookujte jen na první a poslední noc cesty (doporučuju Hostelworld, zejména mimo Evropu). Zbytek je nejlepší řešit za chodu.

  NEZAPOMEŇTE

Před odletem ještě nezapomeňte:

  1. Povinná a doporučená očkování
  2. Cestovní pojištění
  3. Mezinárodní řidičský průkaz (pokud si budete půjčovat auto)
  4. Doporučuju i registraci v systému DROZD

A pokud Vám cokoliv není jasné, vždycky se najde nějaký dobrý člověk, který rád poradí….

My Flightdiary.net profile

.